Çocuk doktoru yazdı paylaşım rekoru kırıyor

Çocuk doktoru yazdı paylaşım rekoru kırıyor


09.07.2015 - 22:28 - 9 1796761
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Savan Günay'ın Suriye sınırından geçen sığınmacılar ve çocukları ile ilgili yazısı sosyal medyada paylaşım rekoru kırıyor. Doktor Günay'ın iddiasına göre Türkiye önümüzdeki süreçte çok sıkıntılı sağlık sorunları yaşayacak.
İşte Dr. Savan Günay'ın paylaşım rekoru kıran yazısı;

Bir çocuk doktoru olarak...
Size söylüyorum...

Ülkeye 4,5 milyon Suriyeli doğurgan çift almakla beraber 1 milyon 800 bin aşısız…
Bazı kaynaklarda 2 milyon Suriye uyruklu çocuk aldınız...

Ülkemin son 30 yılda emek emek, ilmik ilmik
Yapılan demografik aşı haritasını değiştirdiniz...

30 yıldır görülmeyen kızamık hastalığını hortlattınız...
Türk çocukları 30 sene sonra kızamık geçirir oldu...

İlk olarak batı Şeria ve Gazze’den kontrolsüz geçiş suretiyle...
El ayak ağız hastalığı hortladığında bakanlığı uyarmıştım...
O dönemim Sağlık Bakanı kısa bir çalışma başlatmıştı...
Sonra Suriye faciası ile olay kontrolsüz bir hale geldi ve Ülkenin aşı politikasının ruhuna el Fatiha okudunuz..

Yine 30 yılda sıklığı 1000 de 2 ye düşen suçiçeği hastalığını %100 de 4 e fırlattınız...
Eredike ettiğimiz (yani sıfırladığımız) el ayak ağız hastalığını 10000 (on binde 1 görülürken) %2 görülür hale getirdiniz…
Ölüyü hortlattınız...
Bunlar korkunç rakamlardır...
Bu sektörde çalışanlar iyi bilir…


Sınır kapılarında aşı yapmak 1,5 milyon çocuk geldikten sonra aklınıza geldi...
Önünüze geleni ülkeye aldınız..
Almayın demiyorum...
Ama kontrollü alınız…
Böylece aşılanmış çocuklar ve aşılanmamış çocuklarla, aşılanmış olanlarında immün (bağışıklık)sistemi bozuldu.
Size söylüyorum…
Sayın Sağlık bakanı…
Biz 50 yıl bu hastalıklarla tekrar mücadele edeceğiz...
Kim için?
Ne için?
Ne adına?
Benim çocuklarımın bahar yaşadığı bu iklime, kontrolsüz
2 milyon aşısız çocuk sokarak…
Ülkeyi 50 yıl öncesine götürdünüz...
Bunun acı faturasını Türk çocukları daha sonraki yıllarda ödeyecek...
Ya siz ne ödeyeceksiniz !!!
Ben ülkemin meftunu, aşığıyım…
Gerçek budur ve halkım bilmelidir...
Dr. Savan Günay
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

DR. SAVAN GÜNAY'IN SONBİLGİHABER'E YENİ AÇIKLAMASI
Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

avatar Rukiye
Yazı ile ilgili benim görüşlerim de şöyle;

Doktor Bey Suriyeli mültecilerin ülkeye alınması ile birlikte 2 milyon aşısız çocuğun da ülkeye giriş yaptığını belirtmiş ve sanki Suriye’de hiç aşı bilinmiyor gibi bir algı oluşturmuş. Hâlbuki Suriye’de savaştan önce bir aşılama takvimi vardı ve bazı aşılar Türkiye’de olduğundan daha erken veya daha sık yapılıyordu. Özellikle Suriyelilerden geldiği iddia edilen Polio'nun aşısı Suriye’de çocuklara 0, 2, 3, 4, 18. Aylarda ve 6 yaşında olmak üzere çok sık yapılıyordu (Suriye aşı takvimini resim olarak ekliyorum). Fakat savaş sonrası Suriye’de çocuk felci vakaları ile ilgili haberlerin çıkması üzerine, 2012-2013’ten itibaren BM, Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye işbirliği ile toplu acil müdahale kapsamındaki yedi ülke ve bölgede, Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, Batı Şeria, Gazze Şeridi, Suriye ve Türkiye sınırlarında 1,6 milyon çocuk polio ve kkk aşıları ile aşılandı. Ayrıca Türkiye’de mülteci kamplarında ve 20 ilde birden, 13 hastalığa karşı, iki aşamalı olarak aşılama kampanyaları yapıldı. Ülkesinde zaten aşı olmuş çocukların hem sınırda, hem kamplarda hem de sağlık ocaklarında üst üste aşılandığını aşı gruplarındaki hemşire yorumlarından biliyoruz. Hatta bu çocuklar o kadar çok aşılandı ki, geçen ay Suriye’deki Çocuk Felci vakalarının aşı kaynaklı poliovirüs tip 2’den kaynaklandığı da ortaya çıktı.

Ülkemizde %0,2’ye düşen suçiçeği oranlarının %4’e çıktığını iddia ediyor ben bununla ilgili bir istatistik bulamadım. Sağlık Bakanlığı’nın yıllık raporlarına ve bu raporlarla hazırlanan doktor sunumlarına bakıyorum, suçiçeği ülkemizde bazı yıllarda artıyor, bazı yıllarda azalıyor ama genel ivme olarak hep düşüş gösteriyor. Keşke bir istatistik veya bir belge gösterseydi de bilseydik. Su çiçeğine dair Doktor Bey’in bahsettiği şekilde bir istatistik bulamadım ama son çıkan 2015 yılı sağlık istatistik yıllıklarını ve Aşı İle Önlenebilir Hastalıklar Daire Başkanlığı Istatiksel Verilerini incelediğimde bulaşıcı hastalıkların oranının 2000 yılından beri sürekli düştüğünü, su çiçeğinden kaynaklı ölümün hiç olmadığını ve yazıdaki “korkunç” gösterilmeye çalışılan tablonun asılsız bilgilerden ibaret olduğunu çok net olarak görebildim.

El Ayak Ağız Hastalığının eradike edildiğinden bahsetmiş, bu hastalığın aşısı vardı da biz mi bilmiyorduk, nasıl eradike edilmiş, bununla ilgili bir veri var mı? Bunları da sunsaydı güzel olurdu… Hatta bunların yanında el ayak ağız hastalığının polio aşısı sonrası başkalaşıma uğrayıp hortlayan virüs ailesinden olduğunu da yazsa mıydı acaba??? (el ayak ağız hastalığı linki; https://www.facebook.com/groups/asisizcocuk/permalink/1452953478075436/ )

Son olarak Doktor Bey bir cümle kullanmış ki anlayabilen beri gelsin;
“Böylece aşılanmış çocuklar ve aşılanmamış çocuklarla, aşılanmış olanların da immün (bağışıklık) sistemi bozuldu.”

13/09/2017 12:17:23
avatar ayla önal
Önemli bir konuyu dile getirip bizleri bigilendirdiğiniz,yönetimi de uyardığınız için teşekkürler doktorumuz.Keşke her konuda bilenlerimiz halkımızı aydınlatsa ne güzel olur diyorum,selam ve saygılar.
22/04/2017 22:11:33
avatar Hüseyin gani KOLCU
Önce doktorumuza aydınlatıcı bilgileri nedeniyle teşekkür ediyorum. Konuyu anlamadan yorum yapan arkadaşlara da anlayıncaya kadar okumalarını öneriyorum.SAYGILARIMLA
30/01/2017 23:31:16
avatar Ayşegül
Benim oğluma sucicegi şu anda ve cok zor geçiriyor
21/01/2017 00:33:20
avatar Ebru
Kimse kimsenin çocuğuna senin çocuğunun canı patlıcan dememiştir yazı da demiyor da. Memlekete insan alırken çocuk alırken aşısını yaparak alın diyor. Nasıl bir zihniyet bu yaa. Bizim evlatlarımıza onlarda ana kuzusu. Kimse onlar olsun demiyor demeyiz de. Benim 3 çocuğum var evlat sevgisi çocuk sevgisi nedir iyi bilirim. Analık bunu gerektirir ama ülkeye alınan aşısız çocuklar yüzünden hiç görülmeyen hastalıklar hortladı. Ki bnm kızım geçirdi bu el ayak ağız hastalığını. Baya sıkıntı yaşadık. O yüzden yazılan yazıyı daha gerçekçi okuyalım.. anlamak istediğiniz gibi değil anlatılmak istenileni anlamak maksadıyla okuyalım..
20/01/2017 18:51:26
avatar Nur
Sizin cocuklarinizin cani can baska cocuklarin cani patlican oyle mi?
20/01/2017 06:41:54
avatar Ümran
Ülkemin çocukları ve biz yetişkinler tehlike altındayız bu insanlar sınırdan içeri alınmadanda bir çözüm bulunabilirdi. Başıboş ortalıkta dolaşıyorlar kendi ülkemizde yabancı olduk sonumuz hayrolsun
19/01/2017 21:05:12
avatar Demet Aşkan
3çocuk annesiyim 1979,1980,1984 ve iki de torun
19/01/2017 10:17:59
avatar
Merhaba Dr.SAVAN GÜNAY
Öncelikle duyarlı bilinçli bir dr olarak paylaşımını za çok çok teşekkür ederim. Ancak bu durumda bizler Anne ve Babalar napıcaz nasıl bir önlem alıcaz herşey bitti ülke bitti. Bize sizin gibi insanlar dürüst insanlar lazım. Halk olarak Çamurun içind e boğuluyoruz. Geleceğimiz çocuklarımız da bitirildi. Neden cocuklar naapti bu ülkeye .Maalesef bazıları iyilik yapıcaz derken ceplerini doldurmakla meşgul. Hakkımı helal etmiyorum. Yapılacak her harekete sizlerle hareket edebilirim.
Saygılarımla

18/01/2017 10:31:11
avatar ismail uysal
Ali şeriatı diplomalı olan herkese entellektüel der.Düşüncesi tüm topluma yayılmış ve bunun için savaşanlara Aydın der.Eğer bir ajan değilseniz (özür dilerim çok vatansever söylemeli hain gördük)gözlerinizden öpüyorum.sizler gibi aydınlara muhtacız.
18/01/2017 08:35:42
1 2 3 4 5 6 next Toplam: 57 | Gösteriliyor: 1 - 10


cron