Hava kirliliği 29 bin can aldı

Hava kirliliği 29 bin can aldı

09.11.2017 - 18:45 - 2 469

AB bünyesindeki Sağlık ve Çevre Birliği’nin “Gizli Maliyet” raporuna göre Türkiye’de her yıl 28 bin 881 kişinin hava kirliliğine bağlı sorunlardan erken yaşta hayatını kaybediyor

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre; ‘Gizli Maliyet’ başlıklı rapora göre, yılda yaklaşık 29 bin kişi hava kirliliğine bağlı hastalıklar nedeniyle ölüyor. Avrupa Birliği bünyesinde faaliyet yürüten ve kapsamlı hava kirliliği araştırmalarını gerçekleştiren Sağlık ve Çevre Birliği, “Gizli Maliyet” başlıklı raporunu kamuoyuna duyurdu. Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Kayıhan Pala, l Kemerburgaz Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden Prof. Dr. Sevil Acar ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı Doğa Koruma Yönetmeni Mustafa Özgür Berke’nin ‘Gözden Geçirme Ekibi’nde yer aldığı uluslararası raporda; Türkiye’de her yıl 28 bin 881 kişinin hava kirliliğine bağlı sorunlardan erken yaşta hayatını kaybettiği vurgulandı. Hava kirliliğinin sebep olduğu hastalıklar nedeniyle yıllık 19.4 milyar dolar sağlık harcaması yapıldığına değinilen raporda, bu bütçe ile her yıl 44 yeni donanımlı hastane kurulabileceğine dikkat çekildi.

‘Azaltmak mümkün’
Prof. Dr. Kayıhan Pala, önsözünü yazdığı rapor hakkında şunları söyledi:
“Hava kirliliğine neden olan etkenleri ortadan kaldırdığımızda erken ölümleri yüzde 74 azaltmak mümkün. Yıllık sağlık maliyeti 19.4 milyar dolar. Bu rakamı 2 yıl önce, 10 milyar dolar tahmin ederken, 2 kat fazla olduğunu anlamış olduk. Türkiye’de trafik kazalarına bağlı olarak her yıl 7 bin insanımızı kaybederken, hava kirliliğinden ölümler bunun 4 katı daha fazla. Özellikle sera gazları iklim değişikliğine neden olurken, Partikül Madde 2.5, Partikül Madde 10, kükürtdioksit, azot oksitler,karbonmonoksit gibi emisyonlarla hava kirliliğine yol açıyor. Fosil yakıtlar bir yandan sıcaklık ortalamalarını yükseltirken diğer bir yandan havamızı solunmaz hale getiriyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre akciğer kanserine bağlı ölümlerin yüzde 36’sı, kronik akciğer hastalıklarına bağlı ölümlerin yüzde 35’i, inmeye bağlı ölümlerin yüzde 34’ü ve kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin yüzde 24’ünün sorumlusu hava kirliliği. 24 saatlik dilimde kükürdioksit sınır değeri Türkiye’de 225 mikrogram/metreküp olarak kabul edilirken, bu oran AB’de 125, DSÖ’de 20.”19.4 milyar dolar sağlık harcaması

Türkiye’de yıllık PM2.5 emisyon ortalaması 34 mikrogram/metreküp bu değer, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından güvenli kabul edilen sınır değerin 3,4 katı.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Türkiye’de her yıl PM2.5 maruziyeti nedeniyle 846 bin 68 yaşam yılı kaybı gerçekleşiyor.
İstanbul ve Ankara’da ortalama yıllık hava kirliliği değerleri ise DSÖ öneri limitlerinin dört ve beş katı üzerinde.
Avrupa Çevre Ajansı’nın yaptığı çalışmaya göre 2012 yılında Türkiye’deki kentsel nüfusun yüzde 97,2’si Avrupa Birliği PM10 sınır değerlerini aşan kirli havayı soludu. 
1.9 milyar doları teşvik sağlanan fosil yakıtlar, hava kirliliği nedeniyle 19.4 milyar dolar sağlık maliyetine neden oluyor.
İklim değişikliğinin Türkiye’ye yıllık maliyet 13,2 milyar dolar.
G20 ülkelerinde, hava kirliliğine bağlı olarak yılda 3 milyon 866 bin 292 kişi erken yaşamını yitiriyor. Çin’de 1 milyon 625 bin, Hindistan’da 1 milyon 403 bin, Rusya’da 104 bin, Amerika’da 91 bin kişi hava kirliliğine bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor.Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

Toplam: | Gösteriliyor:

SONBİLGİHABER
cron