Erişim engeline AYM'den emsal karar

Erişim engeline AYM'den emsal karar


13.07.2019 - 12:10 - 1 316
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

Anayasa Mahkemesi emsal bir karara imza atarak, BirGün gazetesinin internet sitesinde yer alan görüntülerin gerekçe belirtilmeden engellenmesinin ifade ve basın özgürlüğünü ihlal ettiği yönündeki başvurusunu kabul etti.

Yüksek mahkeme “İnternet sitelerine erişim engeli biçiminde getirilen her türlü kısıtlama, bilgi alma ve verme özgürlüğüne müdahale niteliğindedir” görüşünü açıkladı. BirGün gazetesi, Şırnak’ta 2015’teki operasyonlarda yaşamını yitiren Hacı Lokman Birlik’in polis aracının arkasına iple bağlı olduğunu gösteren görüntüleri internet sitesinden yayımlamasına getirilen erişim engeli için başvuruda bulunmuştu. AYM konuya ilişkin gerekçeli kararını açıkladı. AYM, BirGün gazetesinin başvurusunda internet sitesine yönelik gerekçesi belirtilmeden gerçekleştirilen erişim engeli kararının, ifade ve basın özgürlüğünün ihlal ettiğine karar verdi.

Konuya ilişkin AYM raportörünün değerlendirmesinde “İnternet sitelerine erişim engeli biçiminde getirilen her türlü kısıtlama, bilgi alma ve verme özgürlüğüne müdahale niteliğindedir. Bu adreste yer alan yayının içeriği ile sınırlama sebebi arasındaki ilişki ortaya konulamamıştır. Süresiz kısıtlamaların ifade ve basın özgürlüğü önünde orantısız müdahale teşkil edeceği açıktır. Yargısal makamlarca başvuruya konu habere erişimin engellenmesi şeklindeki kısıtlamanın zorunlu bir sosyal ihtiyacı karşıladığı ve demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olduğu yeterli gerekçe ile gösterilememiştir” ifadeleri yer aldı.

KARAR OY BİRLİĞİ İLE ALINDI

Bu raporun ardından toplanan AYM Genel Kurulu, oy birliği ile aldığı kararla, BirGün gazetesi’ne yönelik erişim engeli kararının, anayasa ile güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüğünü ihlal ettiğine hükmetti. AYM, karar kapsamında sunulan kriterler ve gösterilen yöntemle yeniden yargılama yapılarak, yargılamanın sonucuna göre içeriğe erişim engellemesine ve engellememesine karar vermesi gerektiğini vurguladı. İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği’ne de kararın bir örneğinin gönderilmesine karar verdi.
Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

Toplam: | Gösteriliyor:


cron