Elazığ'da 6.8 deprem: 22 kişi hayatını kaybetti, bin 243 kişi yaralandı

Elazığ'da 6.8 deprem: 22 kişi hayatını kaybetti, bin 243 kişi yaralandı


25.01.2020 - 17:46 - 1 155
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğünde depremde şimdiye kadar 22 kişi hayatını kaybetti, bin 243 kişi de yaralandı.

Elazığ dün 6.8 şiddetindeki depremle sarsıldı. Dün saat 20.55’teki depremin merkezi Sivrice ilçesi olarak açıklandı. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 6.5, derinliğini ise 5 km olarak açıklarken AFAD depremi 6.8 büyüklüğünde ve yerin 6.7 km altında olarak açıkladı. 

 

Deprem Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Mardin, Bingöl, Bitlis, Suriye ve Irak’tan hissedildi. Vatandaşlar depremle beraber panik halinde evlerinden sokaklara çıktı. Bu depremden sonra 400 civarında artçı deprem kaydedildi.

 

Toplam 22 kişi hayatını kaybetti, bin 103 kişi ise yaralandı. Depremde en fazla hasar gören bölgeler Sürsürü Mahallesi ve Mustafapaşa Mahallesi oldu. 

 

Arama kurtarma çalışmaları devam ederken bölgedeki hava sıcaklığının -5 derece olduğu belirtiliyor. 

 

17.15 - Elazığ'da depremin 20'nci saatinde bir kişi daha enkaz altından kurtarıldı.

 

16.45 - Hazine ve Maliye Bakanlığı Elazığ ve Malatya'da 3 ay süreyle 'mücbir sebep hali' ilan etti.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Elazığ ve çevre illeri etkileyen deprem nedeniyle, Elazığ ve Malatya'da vergi kanunlarının uygulanması bakımından 3 ay süreyle mücbir sebep hali ilan edildiğini açıkladı.

 

Bakanlık'ın Twitter hesabından yapılan açıklamada iki kentteki vergi mükelleflerinin vergi borçlarının ve motorlu taşıtlar vergisi taksit ödeme sürelerinin uzatıldığı belirtildi.

 

16.42 - Mustafa Paşa Mahallesi'nde depremde yıkılan binanın enkazından bir kadın 19 saat sonra sağ çıkarıldı.

 

16.38 - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), depremle alakalı radyo ve televizyonlardaki provokatif yorum ve haberler için inceleme başlattı.

 

16.37 - Hazine ve Maliye Bakanlığı, deprem nedeniyle Elazığ ve Malatya'da vergi kanunlarının uygulaması bakımından 3 ay süreyle mücbir sebep ilan edildiğini duyurdu. 

 

15.07 - AFAD, "Herhangi bir karışıklığa mahal vermemek adına Cumhurbaşkanlığımızın bildirdiği çerçeve dışında yardım çağrısında bulunulmamasını rica ediyoruz" açıklaması yaptı. 

 

14.57 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki programını iptal ederek Elazığ'a geldi.

 

14.37 - Elazığ'daki depremle ilgili provokatif paylaşımlara yönelik soruşturma başlatıldı.

 

14.27 - Yaralı sayısı bin 103 olarak revize edildi. 

 

14.16 - MHP lideri Devlet Bahçeli depremin ardından bütün teşkilatlarının yöre halkının yanında olduğunu vurguladı: "Meselenin vahamet düzeyini idrak ederek; incelemelerde bulunmak, çalışmalara destek vermek maksadıyla deprem bölgesine bir heyet görevlendirmiş bulunuyoruz. Bütün teşkilatlarımız yöre insanımızın yanındadır, enkazın kaldırılması için üstümüze ne düşüyorsa yapmaya da hazırız."

 

Bahçeli ayrıca Twitter'dan yaptığı açıklamada "Ayrıca depremi siyasi fırsata çevirmeye çalışanları, hatta eksik kalan yıkımı fitne ve tezviratla tamamlamaya teşebbüs edenleri de Allah’a havale ediyorum" ifadelerini kullandı. 

 

40 kişi enkaz altından kurtarıldı

14.12 - Mustafa Paşa Mahallesi'nde depremde yıkılan binanın enkazından iki kişi 17 saat sonra sağ çıkarıldı. Şimdiye kadar 40 kişi enkaz altından kurtarılmış oldu. 

 

14.01 - Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Elazığ’da meydana gelen ve farklı illerimizde hissedilen depremin ardından ilgili tüm kurumlarımızca gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Deprem bölgelerinde çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir" denildi. 25 Ocak 2020, saat 13:00 itibarıyla genel durum paylaşıldı. 

 

12.47 - Sivrice merkezli deprem haberi alınır alınmaz Adalet Bakanlığı bünyesinde bir kriz merkezi oluşturulduğu belirtildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bu kapsamda, deprem bölgesindeki adliye ve ceza infaz kurumlarında uzmanlar eşliğinde detaylı incelemeler yapılmıştır. İncelenen bina ve kurumlarımızda küçük çaplı hasarlar görülmüş, herhangi bir can kaybı ya da yaralanmanın bulunmadığı tespit edilmiştir. Adıyaman Kapalı Ceza İnfaz kurumunda bazı bölmelerde kısmi çatlaklar oluştuğu için 814 hükümlü ve tutuklu tedbiren Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’taki cezaevlerine nakledilmeye başlanmıştır. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun" ifadelerine yer verildi. 

 

Üç bakandan açıklama

 

11.48 -  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum son gelişmelere ilişkin açıklama yaptı.  Soylu, 22 kişinin enkaz altında olduğunun düşünüldüğünü belirtirken, Koca, durumu kritik olan bir hastanın olmadığını, Kurum ise toplam 5 binanın yıkıldığını bildirdi. Şimdiye kadar 39 kişinin enkaz altından sağ kurtarıldığı, yaralı sayısının 1031 olduğu belirtildi. 

 

11.34 - Elazığ merkezde yıkılan binanın altında kalan aileden Cengiz Çelik, 15 saat sonra sağ olarak kurtarıldı.

 

11.20 - Cumhurbaşkanlığı, Twitter hesabından "Deprem bölgesine ulaştırılmak istenen yardımların 0 312 258 2323 numaralı telefon aranarak AFAD koordinesinde ulaştırılması önem arz etmektedir" açıklamasını yaptı

 

11.16 - İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Deprem bölgesine ulaşan ekiplerimiz diğer arama kurtarma ekipleriyle beraber koordineli bir çalışma yürütüyorlar. Dün gece iki vatandaşımız göçükten yaralı olarak kurtarıldı. Bugün 158 personel ve 23 araçtan oluşan arama kurtarma ve yardım ekiplerimiz de yola çıkıyor" açıklaması yaptı. 

 

11. 14 - Mustafa Paşa Mahallesi'nde yıkılan binanın enkazından bir kişi daha 14 saat sonra sağ çıkarıldı.

 

11.08 - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mustafa Paşa Mahallesi'nde çöken binaya ilişkin "Enkazdan dört ses duyduk, biri kurtuldu, üçünü kurtarmaya çalışıyoruz" dedi. 

 

Ölü sayısı 22'ye yükseldi

11.00 - AFAD, Elazığ depreminde hayatını kaybedenlerin sayısının 22'ye yükseldiğini duyurdu.

 

10. 50 -Enkaz altından 14 saat sonra bir kişi sağ çıkarıldı.

 

 

 
Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

Toplam: | Gösteriliyor:


cron