OHAL ekonomiyi de vurdu

OHAL ekonomiyi de vurdu


28.09.2016 - 16:24 - 1 231
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

Hükümetin FETÖ'yle mücadelesi kapsamında attığı adımlardan biri de iflas erteleme taleplerini OHAL süresince reddetme kararı oldu. Burası Türkiye programına konuk olan Yakındoğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Avukat Doç. Dr. Mehmet Köksal, iflas erteleme kararını yargının vermesi gerektiğini, böyle bir yasağa ihtiyaç olmadığını dile getirdi.

Köksal, bu karar ile ticaret kanunu hükmünde kararname ile zor durumda olup gerçekte kurtarılabilecek bir şirketin iflas erteleme hakkını ortadan kaldırmış olduklarını, oysa ki Bakanlar Kurulu'nun OHAL'İN gerekli kıldığı konularda kanun hükmünde karar çıkartabileceğini dile getirdi.

Köksal, zor durumda olan işadamlarının konkordato ve uzlaşma yolundan başka bir çareleri olmadığını söyledi. Bu yollar, tarafların birbirleriyle uzlaşarak borçların yeniden yapılandırılması,yani alacaklıların insiyatifinde ve kayyum gözetiminde olan bir durum. Oysa iflas erteleme mahkeme süresince verilen bir karar.

Köksal, aynı zamanda ticari hayata bu kadar müdahale edilip, kayyum atanmasının hem ekonomik dengeleri bozduğunu hem de yabancı yatırımın Türkiye'de ki hukuki güvenliğe olan inancın sarsıldığını belirtti.
Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

Toplam: | Gösteriliyor:


cron