ABD Mahkemesi'nde FETÖ ve AKP lobisi davası

ABD Mahkemesi'nde FETÖ ve AKP lobisi davası


18.07.2019 - 20:06 - 1 323
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

Virginia Eyaleti Doğu Bölgesine bağlı Alexandria Mahkemesi’nin, AKP Hükümeti’nin illegal lobicilik faaliyeti ve FETÖ’yü soruşturma kapsamına aldığı dava başladı.

Başkan Trump’a uzanan Rusya soruşturmasını yürüten özel Savcı Robert Muellar’ın hazırladığı rapor çerçevesinde dava açan mahkeme, Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’ın Türk işadamı Kamil Ekim Alptekin ve Alptekin’le Flynn’in ortağı İran asıllı Amerikalı işadamı Bijan Refikyan’ın (Bijan Kian) illegal lobi faaliyetini soruşturuyor.

Jüri üyelerinin belirlendiği İlk günkü duruşmada, Berat Albayrak ve Mevlüt Çavuşoğlu isimlerinin gündeme geldiği bildiriliyor.

Mahkemenin 12 Aralık 2018’de hazırladığı 21 sayfalık iddianamede, Başkan Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’la Türk hükümeti adına yaptığı öne sürülen illegal lobicilik faaliyeti yer alıyor.

 

İddianamede, eski Türk -Amerikan İş Konseyi Başkanı Alptekin’le Flynn’in ortağı Bijan Refikyan (Bijan Kian) federal lobicilik yasalarını ihlal etmekle suçlanıyor.

İddianamede Alptekin, AKP hükümetine yakınlığıyla tanımlanıyor, Hollanda vatandaşı da olan Alptekin’in Hollanda merkezli şirketi ‘Inovo BV’ (company Bolarak) belirtiliyor. Alptekin’in Flynn’ın ‘Flynn Intel Group’ (company A) şirketine federal yasaları ihlal ederek 3 taksitte 600 bin dolar lobi parası aktarması iddianamede geniş yer tutuyor. Flynn’ın şirketinin bu ücret karşılığında Fethullah Gülen’i soruşturma ve bir video hazırlamasına da yer veriliyor.

İddianamede, Gülen adı (Türk vatandaşı imam ‘ olarak geçiyor, Türk Hükümeti’nin Fethullah’ın 15 Temmuz darbe girişimi bağlantısına ilişkin suçlamalarına yer veriliyor. Alptekin’le Refikyan arasındaki e-mail yazışmalarının yer aldığı iddianamede,

Alptekin’in Türk bakanlarla ( isim verilmiyor ‘Turkish Minister 1’ ‘Turkish Minister 2’) bağlantısı anlatılıyor, New York’ta Flynn ile yapılan toplantı kaydediliyor.

(New York’ta bir otelde eski CIA Başkanı James Woolsey’ın de bulunduğu bir toplantıda Fethullah’ı kaçırılma planı yapıldığı iddia ediliyor.)

İlk günkü duruşmada savcı iddianamede adı geçen bakanların Berat Albayrak ve Mevlüt Çavuşoğlu’nun resimlerini juri üyelerine göstererek, Adalet Bakanlığı temsilcisi Jeffrey Olson’dan teşhis etmesini istediği bildirildi.

Olson’un ayrıca Binali Yıldırım ve Nihat Zeybekçi ‘nin fotoğraflarını da teşhis ettiği belirtildi.

 

FBI’a daha önce verdiği ifadede yalan söylediği öne sürülen Alptekin Türkiye’de oturduğu ve gelmediği için duruşmaya katılmadı.

Flynn bir süre önce itirafçı olmuş Rusya soruşturmasını yürüten savcı Muellar’a henüz açıklanmayan bir çok ayrıntıyı anlatmıştı.

Washington yakınlarındaki Alexandria Mahkemesi’ndeki ‘illegal lobicilik faaliyetiyle’ ilgili dava önümüzdeki günlerde de devam edecek.
Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

Toplam: | Gösteriliyor:


cron