ABD askerlerini Almanya'dan çekiyor mu?

ABD askerlerini Almanya'dan çekiyor mu?

30.06.2018 - 14:00 - 1 209

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Washington Post, ABD Savunma Bakanlığı'nın Almanya'daki 35.000 askerin çekilmesi seçeneğini değerlendirdiğini öne sürdü. Avrupa ise bunun NATO Zirvesi öncesi bir müzakere taktiği olabileceğini düşünüyor.

Deutsche Welle Trükçe'nin aktardığına göre,  Washington Post gazetesinde yer alan haberde, ABD Başkanı Donald Trump'ın konuyu dile getirmesi üzerine ABD Savunma Bakanlığı Almanya'da konuşlanmış Amerikan askerlerinin çekilmesi yönündeki seçenekleri değerlendirmeye başladı.

Gazete adını açıklamadığı ancak konu hakkında bilgisi olduğunu belirttiği kaynaklara dayandırdığı haberinde, yetkililerin 35.000 kadar askerin ABD ya da Polonya'ya taşınmasının masraflarını ve olası sonuçlarını değerlendirdiğini kaydetti.

Trump'ın, yıl başında Beyaz Saray'da düzenlenen bir toplantıda, Almanya'da bulunan ABD askerlerinin sayısı karşısında şaşkınlığını dile getirerek, ABD güçlerinin yer değiştirmesi gerektiğini söylediği belirtiliyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi ve Savunma Bakanlığı sözcüleri, Savunma Bakanlığı'nın ABD askerlerinin konuşlanması konusunu düzenli olarak incelediğini bildirdi.

Ancak gazete ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsünün yaptığı açıklamada, Konsey'in, Savunma Bakanlığı'ndan Almanya'daki askerlerin pozisyonunun değişmesi konusunda bir analiz talep etmediğini söylediğini belirtti.

Ayrıca ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Eric Pahon'un da 'ABD'nin Almanya'daki askerlerini geri çekme gibi br niyeti olmadığını' söyledi.

CİDDİ BİR KARAR MI?

Habere göre, bu analizi duyan Avrupalı yetkililer ise fikrin Trump'ın gerçek niyetini mi yansıttığını yoksa 11-12 Temmuz'da Brüksel'de düzenlenecek NATO Zirvesi sırasında müzakere taktiğinin bir parçası mı olduğundan emin olmak istiyor.

Ne Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ne de ABD'li mevkidaşı Jim Mattis geçen haftaki görüşmeleri sırasında böyle bir konuyu dile getirdi.

ABD Başkanı Trump, sık sık Avrupalı NATO müttefiklerini özellikle de Almanya'yı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 2'sinin savunmaya harcanması yönündeki NATO hedefini gerçekleştirmemekle suçluyor.

Almanya, 2017'de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın 1,24'ünü savunmaya harcadı. 2024 hedefi ise yüzde 1,5. Polonya 2017'de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 1,99'unu savunma bütçesine ayırdı ve İngiltere, Estonya ve Yunanistan gibi NATO hedefini yakalayan üç ülkeye katılmak üzere.Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

Toplam: | Gösteriliyor:

SONBİLGİHABER
cron